Ako si založím Business účet v zahraničí?

ako si zalozim business ucet v zahranici

Zvažuješ svoje podnikanie rozšíriť do zahraničia? Okrem administratívnych formalít a licencií je dôležitý aj samotný business účet. Otvoriť si účet v zahraničí môže byť pre mnohých však výzvou. V tomto článku si povieme dôvody, prečo by si mal zvážiť otvorenie zahraničného podnikateľského bankového účtu pre tvoje podnikanie a tiež si pripomenieme niektoré dôležité aspekty, ktoré by si mal zvážiť pred jeho založením.

Prečo si otvoriť Business účet v zahraničí?

Jednoduchšie platby: 

Ak máš obchodné aktivity v inej krajine a používaš účet vo svojej domovskej krajine, môžu sa vyskytnúť problémy s vysokými cezhraničnými poplatkami alebo dokonca s neuskutočniteľnosťou platby. Miestni obchodní partneri môžu preferovať platby cez miestnu banku, čo ti môže uľahčiť obchodné transakcie.

Profesionalita: 

Otvorenie business účtu v zahraničí môže pridať tvojmu podnikaniu profesionálny nádych. Keďže mnohí obchodní partneri preferujú spoluprácu s podnikateľmi, ktorí majú miestny účet, absencia takéhoto účtu ťa môže poškodiť v očiach potenciálnych partnerov.

Miestna banka má svoje výhody:

Ak si otvoríš podnikateľský účet v zahraničnej banke určite narazíš na nové náklady, ale aj na množstvo výhod a možností. Každá banka ponúka svojim klientom špecifické výhody, ako napríklad balíček miestnych platieb, miestna kreditná/debetná karta, či možnosť požiadať o úver. 

Zdanenie: 

Mnoho podnikateľov si otvára účet v zahraničí na zjednodušenie zdaňovania príjmov z podnikania alebo na zníženie daňového zaťaženia. Daň z podnikania totiž nie je vždy rovnaká a podmienky sa líšia v závislosti od krajiny.

Je možné si založiť si podnikateľský účet v krajine, v ktorej nie som občanom?

Áno, je možné si založiť podnikateľský účet v krajine, kde nie si občanom. V EÚ to väčšinou ide jednoduchšie, niektoré banky umožňujú celý proces vybaviť online. Mimo EÚ to závisí od vybranej krajiny.

Otvorenie účtu v krajinách EÚ

Ak si plánuješ založiť účet v rámci Európskej únie, máš niekoľko možností. Banky v EÚ obvykle umožňujú zriadenie účtu aj nerezidentom. V niektorých prípadoch je možné vykonať tento proces online, v iných prípadoch však budeš musieť navštíviť pobočku osobne.

Otvorenie účtu v krajinách mimo EÚ

Ak máš v úmysle podnikať v Anglicku alebo USA, lokálny bankový účet bude pre teba nevyhnutnosťou. Pri tradičných bankách by si totiž musel počítať s poplatkami za prevody alebo kurzové rozdiely.

Dobrou správou je, že aj v týchto krajinách je možné zriadiť si podnikateľský účet. Pravidlá však nie sú regulované Európskou úniou a závisia od konkrétnej krajiny. Pravdepodobne však budeš musieť pri založení účtu pobočku navštíviť osobne. Pozor však na fakt, že v USA si môžeš otvoriť bankový účet ako nerezident len v prípade, že už máš založenú firmu.

Krok za krokom ako si zriadiť bankový účet v zahraničí

1. krok: Zisti si viac o bankovom systéme v danom štáte

Je kľúčové dôkladne sa zoznámiť s bankovým systémom v krajine, v ktorej sa chystáš založiť účet. Každá krajina má svoje vlastné pravidlá a možnosti týkajúce sa bankových služieb. Napríklad v európskom regióne dominujú bežné účty s rôznymi možnosťami, zatiaľ čo v USA sa môžeš rozhodnúť medzi účtami na sporenie alebo bežnými účtami na platby. Vyber si podľa svojich preferencií.

2. krok: Priprav si všetky potrebné dokumenty

Každá banka bude od teba požadovať určité dokumenty, ktoré sú potrebné k overeniu tvojej identity a finančnej situácie. Ide o bežné doklady ako pas alebo vodičský preukaz, ale aj dokumenty týkajúce sa tvojho podnikania, ako sú zmluvy o založení firmy. Uisti sa, že máš všetky potrebné dokumenty pripravené a overené.

3. Krok: Založenie účtu v zahraničí online

Väčšina bánk v zahraničí umožňuje zriadenie účtu online. Ak už máš všetky dokumenty pripravené a naskenované, môžeš začať so založením učtu. Postupuj však opatrne a dôsledne, aby si sa uistil, že všetko prebehne bez problémov.

Ako dokážeš znížiť náklady na svoje podnikanie s Wise?

Tradičné bankové podnikateľské účty často predstavujú značné finančné zaťaženie. Avšak, s podnikateľským účtom od spoločnosti Wise získavaš cenovo dostupnú a efektívnu alternatívu k bežným firemným účtom. Tento účet je ideálny pre firmy, živnostníkov aj malých podnikateľov a prináša širokú škálu výhod:

  • Všetko vybaviš online – Online zriadenie účtu, blokovanie stratenej platobnej karty alebo zaslanie prehľadu transakcií účtovníčke. S Wise všetko vyriešiš jednoducho cez internet.
  • Jednorázový poplatok – Za úplný prístup ku všetkým funkciám účtu platíš len jednorazový poplatok – neexistujú žiadne skryté mesačné náklady.
  • Multimenový účet – S multimenovým účtom získaš prístup k viac ako 50 menám, čo ti umožní prevody alebo platby za tovary a služby v rôznych menách.
  • Bez prirážok za transakcie – Všetky prevody sú vždy prepočítané podľa aktuálneho stredového kurzu, takže nemusíš platiť žiadne dodatočné poplatky ani prirážky.
  • Platobná karta – Okrem toho môžeš získať aj platobnú kartu, ktorú dokážeš využiť nielen počas pracovných ciest alebo na platby ale kdekoľvek ju práve potrebuješ. Kartu si jednoducho prepojíš aj s Apple Pay alebo Google Pay.

  S Wise získaš spoľahlivého partnera pre svoje podnikanie, ktorý ti pomôže efektívne spravovať tvoje financie a znížiť náklady.

  Ako urýchliť svoj úspech v podnikaní sa dozvieš tu. >>